شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

قیمت کل: ریال ‎0

چگونه یک کامپیوتر را اورکلاک کنیم؟

اورکلاک کردن یک کامپیوتر یک فرآیند افزایش سرعت است که CPU را اداره می کند. اورکلاک به صورت سنتی یک فعالیت به شدت غیرماهرانه بود، اما تولید کنندگان سخت افزار در طول سال ها نرم افزارهای ساده تری ساخته اند. اورکلاک می تواند به طور قابل ملاحظه ای عملکرد کامپیوتر را بهبود ببخشد.

چگونه یک کامپیوتر را اورکلاک کنیم؟

چگونه یک کامپیوتر را اورکلاک کنیم؟

 

پنج بخش: آماده شدن، ارتقاء سرعت پایه، ارتقاء  چندرسانه ای ها، ارتقاء ولتاژ، تست استرس نهایی

اورکلاک کردن یک کامپیوتر یک فرآیند افزایش سرعت است که CPUرا اداره می کند. اورکلاک به صورت سنتی یک فعالیت به شدت غیرماهرانه بود، اما تولید کنندگان سخت افزار در طول سال ها نرم افزارهای ساده تری ساخته اند. اورکلاک می تواند به طور قابل ملاحظه ای عملکرد کامپیوتر را بهبود ببخشد. اگرچه می تواند به صورت برعکس عمل کرده و اگر به درستی انجام نشود ممکن است به سخت افزار آسیب برساند. اگر می خواهید عملکرد کامپیوتر را افزایش دهید، بنابراین باید CPU را اورکلاک کنید. با اورکلاک کردن CPU، شما اساسا سرعت ساعت CPU را در بازه های کوچک افزایش می دهید و ثبات کامپیوتر را تست می کنید و مطمئن شوید که دمای CPU بعد از افزایش سرعت ساعت، بالا نمی رود و سپس کار را متوقف کنید هنگامی که کامپیوتر را دچار اشکال می شود و یا CPU داغ می شود. اگر CPU بسیار داغ شد، باید سرعت ساعت را تا جایی که آن در یک دمای مناسب قرار بگیرد و آن را در همان حالت رها کنید. اگر CPU خیلی داغ نبود، اما کامپیوتر دچار اشکال شد، هم می توانید مقدار قدرت داده شده به CPU را افزایش دهید تا در آن سرعت ساعت به درستی کار کند و هم می توانید سرعت ساعت را تا آخرین سرعت ثابتی کاهش دهید و هیچ کار دیگری انجام ندهید. اگر تصمیم دارید اورکلاک کردن CPU را از طریق اضافه کردن قدرت CPU ادامه دهید، باید مطمئن شوید که دما بالا نمی رود، به طوری که افزایش دادن قدرت داده شده به CPU باعث افزایش گرمای حاصل از آن می شود. دادن مقدار زیادی قدرت به CPU و یا اجرای آن در یک دمای نامناسب برای یک دوره طولانی از زمان، می تواند به آن آسیب برساند. برای آموزش اورکلاک کردن CPU، مرحله 1 را بخوانید.

بخش1: آماده شدن

 

1_1

 

1- اساس اورکلاک کردن را یاد بگیرید. اورکلاک کردن فرآیند افزایش سرعت های ساعت و ولتاژ CPU برای بهبود عملکرد آن می باشد. این یک راه عالی برای دریافت بیشتر قدرت از یک ماشین قدرتمند است.

 

 

 • اورکلاک کردن می تواند به کامپیوترها آسیب برساند به خصوص اگر سخت افزار آن برای این کار طراحی نشده باشد، و یا ولتاژ را بیش از حد بالا برده باشید. اگر با احتمال آسیب رسیدن به سخت افزار مشکلی ندارید، فقط باید اورکلاک کنید.

 

 • هیچ دو سیستمی مانند هم اورکلاک نمی شوند، حتی اگر آنها سخت افزارهای کاملا شبیه به هم داشته باشند. زیرا اورکلاک کردن تا حد زیادی اختلافات کوچک در فرآیند ساخت را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

 • اگر شما در درجه اول به دنبال افزایش عملکرد بازی های ویدئویی هستید، مممکن است بخواهید کارت گرافیکی را اورکلاک کنید، به طوری که احتمالا نتیجه بهتری مشاهده خواهید کرد.

 

 • لپ تاپ ها شرایط خوبی برای اورکلاک کردن ندارند، زیرا قابلیت خنک کننده آنها محدود است. شما افزایش عملکرد بسیار بیشتری را روی کامپیوترهای دسکتاپ به دست آورید زیرا در آنها می توانید دما را بهتر کنترل کنید.

 

 

 

1_2

 

 

2- ابراهای لازم را دانلود کنید. شما به تعدادی معیار و تست استرس برای تست کردن درستی نتیجه اورکلاک نیاز دارید. این برنامه ها عملکرد پردازنده و همچنین توانایی آن برای حفظ این عملکرد در طول زمان، را آزمایش می کنند. 

 

 

 • CPU-Z - این یک برنامه مانیتور ساده است که به شما اجازه می دهد که سریعا سرعت ساعت و ولتاژ در ویندوز را ببینید. آن هیچ فعالیتی انجام نمی دهد، اما ان یک مانیتور است که استفاده آن آسان بوده و کمک می کند تا مطمئن شوید هر چیزی به درستی کار می کند.

 

 • Prime95- این یک برنامه تعیین معیار رایگان است که به طور گسترده ای برای تست استرس استفاده می شود. آن برای دوره های طولانی اجرا طراحی شده است.

 

 • LinX- یک برنامه تست استرس دیگر است. این سبک تر از Prime95 است و برای آزمایش در هر تغییر مناسب است.

 

 

 

1_3

 

 

3- مادربرد و پردازنده را بررسی کنید. مادربرد و پردازنده های مختلف قابلیت های مختلفی در هنگام اورکلاک شدن دارند. همچنین تفاوت های جزئی هنگامی که برای اورکلاک کردن AMD versus Intel استفاده می شوند، دارد، اما روند کلی مشابه است. بزرگترین چیزی که باید جستجو کنید، این است که قطعات چند رسانه ای شما باز هستند یا نه؟ اگر چندرسانه ای ها قفل باشند، فقط باید بتوانید سرعت ساعت را تنظیم کنید که معمولا نتیجه کمتری می دهد.

 

 

 • مادربوردهای زیادی برای اورکلاک طراحی شدهاند، بنابراین باید به شما دسترسی های کاملی به کنترل اورکلاک کردن بدهد. دفترچه راهنمای کامپیوتر را بررسی کنید تا قابلیت های مادربرد را مشخص کنید.

 

 • بعضی پردازنده ها نسبت به بقیه توانایی اورکلاک موفقیت آمیزتری دارند. برای مثال، "K" برای پردازنده های اینتل i7، اختصاصا برای اورکلاک شدن طراحی شده اند. شما می توانید مدل پردازنده با فشار دادن دکمه های Win+Pause و مشاهده کردن بخش System پیدا کنید.

 

 

 

1_4

 

 

4- یک تست استرس پایه اجرا کنید. قبل از این که اورکلاک کردن را شروع کنید، باید با استفاده از تنظیمات پایه، یک تست استرس را اجرا کنید. این کار یک مبنایی را برای مقایسه کردن در هنگام اورکلاک کردن برای شما فراهم می کند، همچنین اگر هرگونه مشکل پایه در تنظیمات وجود داشته باشد، مشخص می کند، که باید قبل از اورکلاک کردن به آنها رسیدگی کرد زیرا اورکلاک کردن آنها را بدتر می کند.

 • مطمئن شوید که سطوح دما را در طول تست استرس بررسی کرده اید. اگر دما بالاتر از 70 درجه سانتی گراد بود، احتمالا قبل از پایین آ.ردن دما، قادر به ادامه اورکلاک نخواهید بود. ممکن است لازم باشد از خمیر حرارتی استفاده کنید و یا یک هیت سینک جدید نصب کنید.

 • اگر سیستم در هنگام تست استرس پایه آسیب دید، یک موضوع در مورد هارددرایو وجود دارد که باید قبل از اورکلاک کردن، اطلاعات آن را ذخیره کرد. اگر مشکلی وحود داشت حافظه را چک کنید.

بخش 2: ارتقاء سرعت پایه

 

2_1

 

1- BIOS را باز کنید. باید بسیاری از تغییرات را در BIOS انجام دهید. آن یک منوی تنظیمات است که قبل از لود شدن سیستم عامل، قابل دسترسی می باشد. می توانید از طریق نگه داشتن کلید Del هنگام بالا آمدن کامپیوتر، به آن دسترسی پیدا کنید. کلیدهای تنظیمات دیگر ممکن است شامل F10، F12 و F2 باشد.

 • هر BIOS متفاوت است. بنابراین علامت های منوی و مکان ها ممکن است از سیستمی به سیستم دیگر متفاوت است. در منوی سیستم جستجو کنید تا آنچه می خواهید را پیدا کنید.

 

2_2

 

 

2- "Frequency/Voltage Control"  را باز کنید. این منو ممکن است در سیستم های مختلف، نام های متفاوتی داشته باشد مانند "Overclocking". این منویی است که زمان زیادی در آن سپری می کنید، به طوری که می توانید سرعت CPU و ولتاژ دریافتی آن را تنظیم کنید.

 

 

 

2_3

 

3- سرعت باس حافظه را کاهش دهید. به منظور جلوگیری از کاهش خطا در حافظه، باید قبل از ادامه کار باس حافظه را پایین بیاورید. این ممکن است با عنوان های "Memory Multiplier"، "DDR Memory Frequency" یا "Memory Ratio" نامیده شوند. آن را تا پایین ترین تنظیمات ممکن پایین بیاورید.

 

 • اگر گزینه های حافظه کامپیوتر را پیدا نکردید، فشار دادن دکمه های Ctrl+Alt+F1 را روی منوی اصلی BIOS امتحان کنید.

 

 

2_4

 

 

4- ساعت پایه را تا 10% ارتقاء دهید. ساعت پایه، سرعت پایه پردازنده است. آن معمولا یک سرعت پایین است که برای رسیدن به سرعت نهایی هسته چند برابر می شود.  اکثر پردازنده می توانید یک پرش سریع 10٪ را در آغاز فرآیند اداره کند. برای مثال، اگر سرعت پایه 100  مگاهرتز باشد، و چندرسانه 16 باشد، بنابراین سرعت ساعت 1.6 گیگاهرتز است. تغییر ناگهانی آن تا 10% ساعت پایه را تا 110 مگاهرتز و سرعت ساعت را تا 1.76 گیگاهرتز تغییر می دهد.

 

2_5

 

5- یک تست استرس را اجرا کنید. هنگامی که ارتقائ 10% را انجام می دهید، کامپیوتر را ری استارت کنید و به سیستم عامل بوت شوید. LinX را شروع کنید و آن را از طریق چند چرخه اجرا کنید. اگر مشکلی وجود نداشت، شما آماده حرکت در آن هستید. اگر سیستم دارای مشکل بود، ممکن است قادر به گرفتن عملکرد بیشتر از اورکلاک نباشید و باید تنظیمات را به حالت پیش فرض برگردانید.

 

2_6

 

6- ساعت پایه را ارتقاء دهید تا سیستم ناپایدار شود. به جای ارتقاء 10 در صدی، باید تا حدود 5- 10 مگاهرتز در هر پاس کاهش دهید. این به شما اجازه می دهد یک راه بسیار ساده تر پیدا کنید. یک تست benchmark از زمانی که تنظیمات را انجام دادید تا زمانی که تا زمانی که به حالت ناپایدار می رسید، اجرا کنید.

 

 • اگر مادربرد به شما اجازه نداد رسانه را تنطیم کنید، به بخش بعدی  4 مراجعه کنید. اگر رسانه را تنظیم کردید، به بخش بعدی بروید تا اطلاعات بیشتری به دست آورید. مطمئن شوید تنظیماتی که در آن هستید را ضبط کرده اید، زیرا باید بعدا به آنها بازگردید.

 

بخش 3: ارتقاء رسانه

 

 

3_1

 

1- ساعت پایه را پایین بیاورید. قبل از این که ارتقاء رسانه را شروع کنید، باید ساعت پایه را کمی پایین بیاورید. این کار کمک می کند که دقت را چندین برابر بیشتر کنید. با استفاده از یک ساعت پایه پایین تر و یک رسانه بالاتر، به یک سیستم با ثبات تر هدایت می شوید. هدف، پیدا کردن تعادل کامل است.

 

 

 

3_2

 

2- رسانه را ارتقاء دهید. هنگامی که ساعت پایه را کمی کاهش می دهید، ارتقاء رسانه را در بازه های 0.5 شروع کنید. رسانه ممکن است "CPU Ratio" یا شبیه به آن نامیده شوند. هنگامی که برای اولین بار آن را می بینید، ممکن است به جای عدد روی "Auto" تنظیم شده باشد.

 

 

 

3_3

 

3- یک تست استرس اجر کنید. کامپیوتر را ریبوت کنید و برنامه benchmarking را اجرا کنید. اگر کامپیوتر پس از اجرای یک برنامه benchmarking هیچ خطایی اعلام نکرد، می توانید رسانه را دوباره ارتقاء دهید.

 

 

 

3_4

 

4- مراقب دمای سیستم باشید. مطمئن شوید در طول فرآیند به سطوح دما توجه داشته اید. هنگامی که سیستم هنوز بالا نیامده، ممکن است دمای ان افزبایش یابد. اگر این مورد وجود دارد، ممکن است به محدودیت های توانایی اورکلاک برسید. در این مورد، باید بهترین تعادل را بین ارتقاء ساعت پایه و ارتقاء رسانه پیدا کنید.

 

 

 • در حالی که محدوده دمای امن مختلف برای هر CPU متفاوت است، اما قانون کلی این است که به CPU اجازه داده نمی شود تا به دمای 80 درجه سانتی گراد برسد.

 

 

 

3_5

 

 

5- این چرخه را تکرار کنید تا کامپیوتر کرش شود. شما باید تنظیماتی داشته باشید که کامپیوتر به سختی بالا می آید. هنگامی که دما هنوز در محدوده امن است، می توانید تنظیمات سطوح ولتاژ را انجام دهید تا به شما اجازه دهد تا آن را ارتقاء دهید.

 

بخش 4: ارتقاء ولتاژ

 

 

4_1

 

1- ولتاژ هسته CPU را ارتقاء دهید. ممکن است "Vcore Voltage" نامیده شده باشد. ارتقاء ولتاژ فراتر از محدوده امنیتی می تواند سریعا به تجهیزات آسیب برساند. این به طور بالقوه خطرناکترین قسمت فرایند اورکلاک است. هر CPU و مادربرد می تواند به ارتقاء ولتاژهای مختلف رسیدگی کند، بنابراین توجه زیادی به دما داشته باشید. هنگام ارتقاء ولتاژ هسته، آن را در بازه های 0.025 ارتقاء دهید

 

4_2

 

 

2- یک تست استرس اجرا کنید. بعد از اولین ارتقاء، یک تست استرس اجرا کنید. هنگامی که در مرحله قبل سیستم در یک وضعیت بی ثبات قرار دارد، تمایل دارید یک تست استرس باثبات اجرا کنید. اگر سیستم با ثبات بود، مطمئن باشید دما در یک سطح قابل قبول است. اگر سیستم هنوز بی ثبات بود، پایین آوردن سرعت ساعت پایه و یا چندرسانه را امتحان کنید.

 

4_3

 

3- به بخش ساعت پایه و یا چندرسانه برگردید. هنگامی که تلاش می کنید با ارتقاء ولتاژ وضعیت بی ثبات سیستم را باثبات کنید، می توانید به ارتقاء هر یک از ساعت پایه یا چندرسانه برگردید، بسته به این که کدام را برای اورکلاک انتخاب کرده بودید. ارتقاء آنها در بازه های کوچک مشابه، تست های استرس را اجرا می کند تا سیستم دوباره به حالت بی ثبات تبدیل شود.

 •   از آنجاکه تنظیمات ولتاژ به میزان بیشتری باعث افزایش دما می شود، هدف شما باید افزایش ساعت پایه و چندرسانه برای کارایی بیشتر ولتاژ پایین باشد. این کار به آزمایش و خطا و تجربه دارد، به طوری که باید ترکیب های مختلفی را امتحان کنید.

  

4_4

 

 

4- این چرخه را تکرار کنید تا به یک ولتاژ ماکسیسمم و یا دمای ماکسیسمم برسید. درنهایت باید به جایی برسید که نمی توانید هیچ افزایش دیگری داشته باشید و دما نزدیک به سطوح نا امن باشد.

 

 • به طور کلی، نباید ولتاژ را بیشتر از 0.4  بالاتر از حد اصلی ارتقاء دهید. اگر سیستم خنک کننده دارید از 0.2 استفاده کنید.

 

 • اگر به حد دما قبل از حد ولتاژ برسید، ممکن است قادر باشید با اصلاح سیستم خنک کننده در کامپیوتر، به میزان بیشتری از دما برسید. شما می توانید یک هیت سنگ/فن قویتری نصب کنید. 

بخش5: تست استرس نهایی 

 

5_1

 

1- به آخرین تنظیمات امنی که انجام داده بودید برگردید. ساعت پایه یا چندرسانه را تا آخرین تنظیمات امن پایین بیاورید. این سرعت پردازنده جدید است، و اگر خوش شانس باشید، آن به طور محسوس بزرگتر از قبل خواهد بود. زمانی که همه چیزی به خوبی بوت شدند، آماده هستید تا تست نهایی را انجام دهید.

 

5_2

 

2- سرعت حافظه را ارتقاء دهید. سرعت حافظه را ارتقاء دهید و به سطوح اولیه برگردید. این کار را به آهستگی انجام دهید. ممکن است قادر نباشید همه آنها را هنگام برگشت به سطوح اولیه ارتقاء دهید.

 

 • از Memtest86 برای انجام تست حافظه استفاده کنید.  

 

5_3

 

 

3- یک تست استرس طولانی مدت استفاده کنید. Prime95 را باز کرده و تست را برای مدت 12 ساعت اجرا کنید، ممکن است طولانی به نظر برسد، اما هدف شما این است که از توانایی سیستم در زمان های طولانی مطمئن شوید.  این کار به عملکرد بهتر و قابل اعتمادتر منتهی می شود. اگر سیستم شما در طول این تست بی ثبات شود، و یا دما به سطوح غیرقابل قبولی برسد، باید به عقب برگردید و سرعت ساعت، چندرسانه و ولتاژ را دوباره تنظیم کنید.

 

 • هنگامی که Prime95 را باز می کنید "Just Stress Testing"  را انتخاب کنید. روی  Torture Test< Options کلیک کنید و آن را روی "Small FFT" تنظیم کنید.

 • دمای مرزی معمولا خوب است.  Prime95 بیشتر از برنامه های دیگر کامپیوتر را تحت فشار قرار می دهد. ممکن است هنوز بخواهید اورکلاک را به روی درجه امن برگردانید. دما نباید بالاتر از 60 درجه سانتی گراد باشد.

 

 

5_4

 

 

4- بعضی تست های rial-life را انجام دهید. در حالی که برنامه تست استرس برای این که شما را مطمئن کنند که سیستم شما باثبات هستند، خوب است، شما می خواهید مطمئن شوید که سیستم شما می تواند شرایط اتفاقی rial-life را اداره کند. اگر شما یک گیمر هستید، یک بازی که در سیستم دارید را شروع کنید. اگر ویدئو را رمزگذاری می کنید، سعی کنید یک دیسک Bluray را رمزگذاری کنید. مطمئن شوید هر چیزی همانطور که باید، کار می کند. حتی ممکن است حالا بهتر کار کند.

 

5_5

5- در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید. این مقاله فقط در مورد مواردی است که در هنگام اورکلاک کردن اتفاق می افتد. اگر می خواهید بیشتر یاد بگیرید، به تحقیقات و آزمایشات بیشتری نیاز دارید. چندین جوامع اختصاص داده شده به اورکلاک و زمینه های مختلف مرتبط با آن مانند خنک کردن وجود دارد. بعضی انجمن های عمومی مانند  Overclockers.com، Overclock.net و Tom's Hardware وجود دارد که همه آنها مکان خوبی برای شروع تحقیق برای اطلاعات بیشتر می باشند.

 

منبع: WikiHow

 

 

دسته: مقالات

نظر خود را بنویسید

برندها

 • Brother
 • Sewoo
 • Dymo
 • zebra
 • Honeywell
 • Zebex
 • sadr